Всичко за мен

„ТЕРМОТЕХНИКС” ЕООД, гр. Русе, работи на пазара за отоплителни системи като регионални търговски представители на „Рувекс” АД, гр. София от 1994 година. Фирмата извършва цялостното изграждане на битови и промишлени ВиК, отоплителни, вентилационни и климатични системи. „ТЕРМОТЕХНИКС” дистрибутира продуктите на водещи европейски производители в сферата на отоплителната техника – De Dietrich, HEIMEIER, HERZ, HONEYWELL, MULTITUBO, RUBI ZETA, OVENTROP, GLOBAL, GRUNDFOS, WILO. Продуктовата гама включва газови, нафтови и елктрически котли, климатици, горелки, бойлери, радиатори, слънчеви системи, помпи, тръби, фитинги и др. ТЕРМОТЕХНИКС” - Русе, представител на De Dietrich, битови и промишлени ВиК и отоплителни инсталации.

четвъртък, 28 април 2011 г.

Повишена радиация в реакторен цех на АЕЦ “Козлодуй”

Персоналът на АЕЦ “Козлодуй” е допуснал влошаване на радиационната обстановка в контролираната зона на пети блок за няколко часа. Инцидентът е станал в 10,45 ч във вторник в реакторния цех. Оценен е като най-ниско ниво - “нула” по международната скала ИНЕС, съобщи Агенцията за ядрено регулиране (АЯР).
Според официалната информация на 26 април при извършване на планов ремонт на 1000-мегаватовия блок са премахнати уплътнения на елементи от радиоактивния кръг. В резултат е допуснато повишаване на съдържанието на радиоактивни благородни газове - главно ксенон 133, в херметичния обем и в част от помещенията в контролираната зона. “Тази част от АЕЦ “Козлодуй” е напълно изолирана от околната среда. Няма изхвърляне на радиация в атмосферата или повишаване на радиационния фон около централата”, каза пред “Труд” Сергей Цочев, председател на АЯР. Нивото на радиоактивния газ ксенон 133 в реакторния цех за кратко е надхвърлило 3 пъти нормалната стойност, но пределите за безопасна експлоатация не са нарушени. Целият персонал е бил изведен и изследван. Няма облъчени или пострадали хора. Обстановката в цеха е нормализирана в 18 часа на 26 април. АЕЦ съобщи за инцидента с едно денонощие закъснение.

Източник: в. "Труд"

сряда, 27 април 2011 г.

Пловдивчани вече няма да се топлят с дърва и въглища

Пловдивчани вече няма да се топлят с дърва и въглищаОбщина Пловдив готви забрана за отопление с дърва. Снимка: Булфото

От: Красимира Гешева

Общината иска да пази въздуха на града чист
Забрана да се отопляват с твърдо гориво -  въглища и дърва, се готви да въведе за жителите си община Пловдив, съобщи главният еколог Христо Минков.
Мярката срещу най-евтиното засега отопление има за цел да опази въздуха чист. Пловдив застрашително се замърсява, трябва да се предприеме нещо, каза още Минокв, който участва в регионален дебат за енергийна ефективност.
Принудителната забрана предвижда финансово подпомагане на най-бедните пловдивчани. Представете си какъв дим и пушек бълват комините  от печките на огромна част от кварталите. Това замърсява атмосферата. Горенето на нискокачествени и евтини въглища е особено вредно. За печките ще въведем био и екогорива.
Освен това скоро някои от пловдивските райони ще бъдат газифициран, напомни екологът. Предстои проектомерките на общината срещу замърсяването на въздуха да бъдат гласувани от Общинския съвет.
Ние сме една от 30-те общини с най-мръсен въздух. Ако не вземем мерки, ще има солени санкции от Еврокомисията, подчерта Христо Минков.

Източник: dnes.bg

Как да спасим планетата?

Как да спасим планетата? © снимка: Sofia Photo Agency, архив  

* Експерти от цял свят ще търсят отговора на един от най-важните въпроси на нашия Голям общ дом
* За три дни столицата ще се превърне в "зелен спасителен пояс" за предприемчивите представители на държавата, на общините и на бизнеса
В сряда, 13 април, в София започва работа Седмият международен конгрес за енергийна ефективност & възобновяема енергия и Конференцията за управление на отпадъци и рециклиране "Save the Planet". Интересът към двете събития е много голям. На официалното откриване ще присъстват много посланици, търговски аташета от страните участнички, представители на професионални и обществени сдружения, на държавни структури и др.
На форума ще бъдат представени редица от най-големите компании, които имат интереси към "Зелената енергия" и „Спасението на планетата". Участниците в изложението са над 200. Лектори от три континента от водещи световни центрове ще обсъждат новите енергийни източници и съвременните способи за управление на отпадъците. По време на сесията за финансиране ще бъдат представени схеми за финансиране, които ще бъдат особено интересни за бизнеса и за общините. Ще бъдат дискутирани въпросите за ВЕИ законодателството в България, Румъния, Сърбия и Хърватия, за последните промени във Великобритания и други западноевропейски страни, отблъскват ли се инвеститорите и банкерите. Ще се обсъждат законодателните и регулаторни рамки пред България и страните от региона, за да се привличат повече банкери и инвеститори.
Темповете, с които се развиват новите технологии в сектора, са толкова скоростни, че дори най-тесните специалисти не винаги са сигурни, че са „в час" с последните достижения. Според председателя на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов, ние ще бъдем свидетели на "зелена" революция, която е сравнима с индустриалната революция. В страни, като Белгия, например, тази революция вече е доста напреднала, както ще стане ясно и по време на конгреса. Лектори от САЩ ще представят най-новите технологии, които в момента се въвеждат в Северна Америка по искане на президента Барак Обама. Ще бъде представен опитът на Германия, която е сред държавите с рекорден брой малки соларни централи и инсталирани панели по покривите на жилищни и търговски сгради. Според Митко Василев, главен управител на Германо-българската индустриална и търговска камара, в Германия за енергийна ефективност са инвестирани над 26 милиарда евро, а заетите в сектора надвишават 370 000 души.
По данни от Световния икономически форум през миналата година инвестициите в света в проекти за енергия от възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ надхвърлят 240 милиарда щатски долара. Специалистите очакват значително увеличаване на тази цифра още през 2011 г. Дори толкова обсъжданите високи цени за изкупуване на енергията от нетрадиционни източници рязко намаляват, следствие на новите научни и технологични открития. Цените на енергията ще се обсъждат и на предстоящия конгрес. Ще бъде представен опитът на държави, в които цените на енергията от ВЕИ вече се конкурират с цените от традиционните енергийни източници
Специален ден е отделен на общините. На 15 април представители на ВЕИ асоциации ще обяснят ползите за общините от развитието на възобновяемата енергия и от използването на отпадъците като суровина, и какво да направят, за да печелят, вместо да губят милиони за тяхното складиране.

Източник: Дарик Нюз

Евродепутати гласуват ново законодателство за енергийната ефективност на сгради

Български теми по време на пленарната сесия от 19 до 22 април



Снимка: inyucho, лиценз


Всички сгради, построени след края на 2020 г., ще трябва да отговарят на високи стандарти за енергийна ефективност и да бъдат захранвани до голяма степен от възобновяеми енергийни източници.
Строителните проекти на публичните власти трябва да бъдат пионери в тази област и да отговарят на тези условия две години по-рано. Част от финансирането на промените ще дойде от бюджета на ЕС, съобщиха от пресцентъра на европейския парламент.

На 19 април европейските депутати ще гласуват в Страсбург ново законодателство в областта на енергийната ефективност за сгради, както и ново оформление на етикета на ЕС за енергийна ефективност. Тези мерки, които са в допълнение към законодателството от 2008 г. за климатичните промени, бяха договорени със съвета през миналата година, но трябва да бъдат одобрени първо от Комисията по индустрия на европейския парламент в понеделник, 19 април, и после гласувани на пленарното заседание на парламента в сряда, 21 април.

На 21 април
депутатите ще обсъдят разходите на ЕС през 2008 г. и ще решат дали да одобрят начина, по който институциите и агенциите са управлявали своите бюджети. Комисията по бюджетен контрол даде препоръки на институциите и агенциите как да подобрят контрола над своите разходи и предложи да се даде освобождаване от отговорност относно изпълнението на бюджета на всички тях, с изключение на Съвета на министрите (поради непредоставяне на достатъчна информация) и на Европейския полицейски колеж. На това заседание, в този доклад присъства темата за България. Европарламентът ще реши дали да освободи от отговорност правителството за бюджет 2008.

На 22 април
евродепутатът Евгени Кирилов ще изнесе доклад за ускореното финансиране от структурните фондове за икономическото възстановяване на регионите. Проектите за регионално развитие в държавите членки, които са най-силно засегнати от кризата, ще получат по-бърз и лесен достъп до структурните фондове на ЕС благодарение на споразумението между съвета и Европейския парламент. Именно то ще бъде гласувано от депутатите на 22 април. Като част от антикризисните мерки на ЕС се очаква авансовите плащания за проекти, които подпомагат създаването на работни места в най-засегнатите страни от кризата, да бъдат увеличени. Част от предложените мерки, които ще засилят използването на европейското финансиране, засягат големите проекти. С тях се въвежда един-единствен праг за големи проекти от 50 млн. евро и се дава възможност големите проекти, които са от национална и европейска значимост, да се финансират от различни фондове. Това ще позволи да се избегне раздробяването на проекти, включващи различни компоненти, ще улесни управлението, координацията и изпълнението на проектите и ще се намали риска от забавяне, дублиране и грешки.

Източник: Строителство Градът

До 30 години сградите ще бъдат задължително плюс енергийни


Бъдещето е за плюс енергийните сгради, които ще бъдат свързани с енергийната мрежа, целта е те да произвеждат повече енергия, отколкото им е необходима за собствена консумация.
Прилаганите системи са различни - слънчева енергия, геотермия, но целта е една - постигане на енергийна независимост.
Цели държави вече са поставили тази цел напред в своя дневен ред, като Австрия например, която има амбициозните планове от 2050 г. да задоволява сама своите енергийни нужди и по този начин да бъде енергийно независима.

Европейският съюз също е поел ангажимент за редуциране с 80% на въглеродните емисии до 2050 г., което ще задържи затоплянето на климата да бъде "само" с 2 градуса.

Това коментира Бернхард Хамер, управляващ партньор от водещото проектантско и консултантско бюро E2 Group, по време на лекция на тема "Енергийноефективно строителство - бъдещето днес", организирана от фирма "Рехау" в "Интер експо център" по време на изложението "Бултерм 2011".

Като пример Хамер демонстрира първата пасивна банкова сграда. Това е офис на Райфайзенбанк в австрийския град Стирия с разгъната площ 2300 кв.м. Сградата е оборудвана със слънчеви панели по стени, две термопомпи, подово лъчисто отопление и охлаждане

Сградата задоволява напълно своите потребности от 47 кВт за отопление и 60 кВт за охлаждане, като нуждата от по-голяма мощност за охлаждане е характерна както за австрийския, така и за българския климат. За геотермията са направени 21 сонди на 100 м дълбочина. Таванът и подът са с 30 см изолация. Потреблението й е 9 кВтч на кв.м годишно нето, а годишните разходи за електричество, отопление и охлаждане са 2400 евро.

Оскъпяването на проекта е 15-20%, а периодът на откупуване зависи от базата за сравнение, но ако е с ТЕЦ, става дума за една година.
Сред другите разгледани сгради бяха централният офис на "Рехау" във Виена и сградата на българското представителство на Околовръстния път в София.
Основен извод, които открои Хамер, е необходимостта от интегрирано планиране - архитектурата остава само добро пожелание, ако не е подплатена от нужната сградна техника, която заема средно до 35% от стойността на сградите в Австрия.

Като се позовава на популярно определение, Хамер определи енергийната ефективност като получаването на желаната полза от използването на енергията с минимални разходи.
Сградната енергийна ефективност непрекъснато нараства - през 1970 г. в Австрия средногодишното потребление за кв.м е било 200 кВтч, през 80-те години то достига 100 кВтч, през 2000 г. се появяват нискоенергийните къщи с 55 кВтч, а пасивните къщи от последните години потребяват едва 15 кВтч за кв.м за една година.

Енергийната ефективност и енергоспестяването се очертават като едни от най-важните световни тенденции в момента при големите загуби от сградния фонд - около 40% в Европа, намаляващите ресурси в света, глобалното затопляне и проблемите с ядрените централи от последните дни.

Източник:: Строителство Градът

сряда, 20 април 2011 г.

Кондензни стенни газови котли модел MCR на De Dietrich

Данная серия предназначена для тех, кто желает иметь горячую воду в достаточном количестве нужной температуры и сразу при открытии крана.  Три сверхкомпактные модели представляют собой идеальное решение.  Высокопроизводительный встроенный пластинчатый теплообменник обеспечивает высокий уровень комфорта:  горячая вода  необходимой температуры в течение всего времени потребления, а мощность котла (от 6,3  до 35,9 кВт) адаптируется в зависимости от потребностей в целях оптимального потребления топлива.  
  • Диапазон мощности: от 6.3 до 35.9 кВт
  • Мощность в режиме ГВС: 27,4 до 38,2 кВт
  • Размеры (В x Ш x Г): 670 x 400 x 300 мм
  • Управление: панель управления с 2-мя уровнями комфорта (на выбор)
  • Чистый вес: 30,5 - 31,5 кг
 

ПРИРОДНИЯТ ГАЗ Е МУЛТИТАЛАНТ – ТОЙ МОЖЕ ПОЧТИ ВСИЧКО!



Когато природният газ е близо до нас, можем да го използваме в много области - за отопление, за готвене, за охлаждане и дори за гориво в нашия автомобил.

Името му природен газ идва от това, че той е природен продукт. Той в действителност е безцветен и без мириз и едва когато се смеси с друго вещество, земният газ придобива неприятен натрапчив мириз, който процес на смесване е известен с името „одониране”. Одонирането се извършва с цел разпознаване на газа по неговия специфичен мириз и по-голямата безопасност.
Неговият химичен състав е по-лек от въздуха и поради това той веднага се изкачва в горните пространства и така изтича през проветриви места (прозорци, врати). За разлика от него, пропан-бутанът при изтичане остава на нивото на пода, тъй като съставът му го прави по-тежък.
Природният газ е най-екологичното природно фосилно гориво. Множество изследвания и проучвания са достигнали до заключението, че природният газ е една от водещите енергии поради качеството на топлинния комфорт, удобството и надеждността при неговата употреба.



В същото време по-голямата част от новите сгради се захранват с газ и природният газ днес се оказва един от най-важните икономически фактори.

Предимствата могат да се обобщат в следния ред:
- Природният газ е с минимално отделяне на вредни емисии в атмосферата, поради което е и най-екологичният енергиен източник;
- Природният газ е сигурна и ефективна енергийна форма;
- Природният газ е икономически фактор;
- Природният газ е на разположение по всяко време в каквито и да е количества;
- Природният газ е лесен за инсталиране;
- Природният газ предлага модерни и иновативни възможности откъм газови уреди;
- Природният газ може да се регулира в количеството си предвид индивидуалното потребление и нужда от топлинна енергия;
- Природният газ в домакинството спестява място и намалява разходите;
- Природният газ е един мултиталант. Ние непрекъснато го използваме за отопление, топла вода, готвене, охлаждане и за нашия автомобил.
Като следващ важен елемент от предимствата на природния газ е сигурността при избора на газовите уреди, тъй като те са преминали специални изпитания в лаборатория и съответно в експлоатация могат да се въвеждат само уреди, издържали успено пробите.

Като доказателство за успешно преминали лабораторни изпитания е знакът “CE”, който гарантира сигурността на потребителите. Тази европейска сигнализация (европейски стандарт) гарантира спазването на минималните предпазни технически изисквания. Знакът “CE” е задължително условие за въвеждането в експлоатация на газовите уреди и те се удостояват с него само чрез изпитанията съгласно европейските съгласувани норми.
УРЕДИ НА ПРИРОДЕН ГАЗ. КОНДЕНЗНИТЕ ГАЗОВИ КОТЛИ – ТЕХНОЛОГИЯ НА БЪДЕЩЕТО


котел DE DIETRICH C310 ECO
Традиционната отоплителна техника оползотворява калоричността на топлоносителя, представляваща онова количество топлина, което се отделя при изгарянето и се излъчва в отоплителната система. В този случай енергията, която се съдържа във водните пари на изгорелите газове не може да се оползотвори и се загубва в атмосферата.

Природният газ е специален енергоносител, който ни дава възможност да ползваме кондензни газови уреди, притежаващи иновативни технологични качества и способни да добавят към нашата инсталация латентната топлина, съдържаща се във водните пари на изгорелите газове.
Тази латентна топлина се усвоява обратно в отоплителната система и така се постига ефективност до 109% и икономия на енергия при експлоатация на отоплителната система.

Предизвикателство при природния газ е изполването на енергията най-ефективно и екологично. За да може да се гарантират икономическите, екологичните и енергийно ефективните качества на горивото, са създадени много модерни и високо технологични газови уреди.
Един от водещите производители на кондензни котли е фирмата DE DIETRICH, която е с 300 годишен опит в областта на отоплителната техника.


стенен газов котел DE DIETRICH INNOVENS MC
Когато се изисква уред за отоплителни инсталации на жилищни сгради, апартаменти и промишлени сгради до 1200 kW, фирмата препоръчва иновативния стенен газов котел INNOVENS MC. Уредът работи на кондензен принцип и притежава редица международни награди, включително и златен медал в категорията „ЕНЕРГЕТИКА И ЕКОЛОГИЯ/ТЕХНОЛОГИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ВОДИТЕ” на Пловдивски панаир 2006 г.

Горивната камера на котела DE DIETRICH “NNOVENS MC” е с уникална патентована конструкция от температурноустойчива алуминиево-силициева сплав. Конструирана е с много голяма площ за топлообмена и се постига голямо КПД и оползотворяване на енергията до максимум.
Горелката е модулираща, изработена е от специална керамика и горенето е чрез лъчение. Този модерен, нискотемпературен котел има малко стартове на горелката и работата в много ниски нива (дори под 4kW) предполага огромни възможности за спестяване на енергия.

Котелът е оборудван с интелигентното микропроцесорно управление по външна температура - DIEMATIC, което има задачата да осигури най-подходящия режим на работа на отоплителния котел и инсталацията, като разходите за отопление може да бъдат намалени с 40%.

В същото време се гарантира и опазването на околната среда, като отделянето на вредни емисии в атмосферата е най-ниската степен на допустимото.
Източник: "Рувекс" АД